Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja rejsu socjoterapeutycznego Fundacji Baksztag.

Ta nietypowa forma socjoterapii poprzez żeglarstwo została wprowadzona i z sukcesami jest kontynuowana przez grupę znajomych, których połączyło żeglarstwo.
Kilka lat temu powstała idea zabrania na rejs dzieci z domów dziecka i biedniejszych rodzin. To wtedy okazało się, że żeglarstwo i rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich stwarzają idealne warunki do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych. Na rejs oprócz sterników płyną zatem terapeuci, którzy  w  trakcie rejsu przeprowadzają zajęcia, a klimat i żeglarstwo sprzyjają skutecznej terapii.

Fundacja Baksztag to dość nietypowa organizacja. Tworzą ją pasjonaci żeglarstwa, przyjaciele, którzy poznali się gdzieś na wodzie. Wszyscy to robią dla dzieci i dla samej chęci pomocy. Wszyscy są wolontariuszami, a sama Fundacja nie ma stałych kosztów, ani nikogo nie zatrudnia. „Pomagamy, bo możemy pomóc. Pomaganie przynosi wiele radości nie tylko potrzebującym, ale również tym co pomagają” – mówi nam Prezes Fundacji Grzegorz Piątkowski.

Sam rejs to dopiero początek przygody. Staramy się pokazać dzieciakom nowe perspektywy, że można inaczej, że czeka ich bardzo wiele i mają przed sobą wszystko, że dużo zależy po prostu od nich, że swoją przyszłość mają we własnych rękach, że same trzymają ster.” – mówi Paulina Czana – vice Prezes Fundacji/ Psycholog

Rejs Fundacji Baksztag

W tym roku Fundacja organizuje kolejny już rejs, na który zabierze 30 podopiecznych z domów dziecka w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Białymstoku, a także z biedniejszych rodzin z Mazur. Rejs odbędzie się w terminie 3-9 lipca, a trasa rejsu to północna część szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Flota 6 jachtów, oprócz uczestników i sterników, zabierze również terapeutów, ratownika medycznego i  ratownika WOPR. Fundacja wciąż poszukuje darczyńców i sponsorów, aby zamknąć budżet rejsu i zakupić dla dzieci niezbędne rzeczy. Są to np. śpiwory, ręczniki, kurtki przeciwdeszczowe, okulary przeciwsłoneczne, czapki z daszkiem itp. Są to rzeczy niezbędne w czasie rejsu, a wiele z tych dzieci takich rzeczy nie ma, więc staramy się je w to zaopatrzyć.

Fundacja, poza organizacją rejsu, zajmuje się również dalszą pracą z uczestnikami.  W tym roku Fundacja Baksztag ufundowała dwóm uczestnikom zeszłorocznego rejsu dwutygodniowy kurs z egzaminem na Patent Żeglarza. Są to osoby, które przez cały rok pracowały nad swoją postawą i poprawą zachowania. W nagrodę otrzymały wymarzony kurs, dzięki któremu mogą zdobyć uprawnienia, które z pewnością przydadzą się w życiu dorosłym.  Dodatkowo po zeszłorocznym rejsie, ze środków jakie zostały na koncie Fundacji, udało się zabrać 6 dzieci z domu dziecka w Gdańsku na weekendową wycieczkę do Warszawy. Była to ich pierwsza wizyta w stolicy i pierwszy wspólny wyjazd poza Gdańsk. Zwiedzanie miasta, pierwsza jazda metrem i wjazd na Pałac Kultury – to są chwile, które wspominają do dziś.

Fundacja nie istniałaby, gdyby nie ludzie, którzy ją tworzą, oraz darczyńcy i sponsorzy. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom oraz osobom pomagającym w funkcjonowaniu Fundacji. Dziękuję że jesteście” Grzegorz Piątkowski.

Jeśli chcecie pomóc przy organizacji rejsu i wesprzeć nas to zapraszamy do płaty darowizny bezpośrednio na konto Fundacji
Nr. Konta
 mBank – 63 1140 2004 0000 3102 8094 4936

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*